Proč je tak těžké najít správného zaměstnance?

by Oles
efektivní nábor

Kapitola 1. “Jdi tam, nevím kam. Přines to, nevím co”.

Dívali jste se někdy na popis svých pracovních pozic očima jiné osoby? Očima člověka, kterého potřebujete? Jak zajímavé jsou vaše pozice?

Pracujeme s velkým dotazníkem pro zaměstnavatele a pokaždé se potýkáme s neochotou poskytnout informace o volném pracovním místě. Možná půl stránky, něco jako “vyšší vzdělání, praxe 2 a více let, schopnost pracovat v účetním programu a znalost MS Office.” Jako by vše bylo krátké a jasné. Vy ale máte volné místo, které je neobsazené už dlouho. Proto před podnikem vyvstává otázka – co je špatně?

Prvním problémem, je stručný, skromný popis. Spadnout pod něj může téměř každý člověk. A zdá se, že by mělo být velmi snadné obsadit toto volné místo v krátké době a mít také velký počet kandidátů. (Možná kandidáti jsou, ale je jich málo). 

Spolu s firmami, které se na nás obrací, začínáme pátrat hlouběji a velmi často zjišťujeme, že zaměstnavatel nepotřebuje škodovku, ale Maybach. Navíc v plné výbavě za cenu škodovky (ale to už je jiné téma). Člověk, kterého potřebujete, by se nějakými magickými způsoby měl dozvědět o celém seznamu dalších skrytých očekávání (například znalost jazyka, nebo speciální účetní balíček).

Další chybou je napsat dvě slova o tom, co člověk udělá. A to je všechno.

Zkusíme hádat – Vy více informací neuvádíte, protože máte supertajnou vojenskou výrobu! Ne? Možná Vy sami nevidíte ve svém podnikání nebo na tomto volném místě nic zajímavého? (I kdyby ano, řešení existuje! Známe ho 🙂) Možná si myslíte, že exotické požadavky dodají Vaší pozici „solidnost“? (vlastně ne, odradí jen ty, kteří by o Vás měli velký zájem).

Nikdo nemůže číst Vaše myšlenky a očekávání. Prozradíme Vám tajemství – ani interní personalista Vaší společnosti to nedokáže. Dokud nezačnete (Vy, manažer) s kandidátem sdílet informace prostřednictvím info prostoru, tak za Vámi prostě nepřijde. Navíc, i když člověk, kterého potřebujete, vidí volné místo, jak má vědět, že potřebuje jít v právě k Vám?

Chybou zaměstnavatelů je, že vyvěšují volné místo někde na nástěnce s popisem ve třech větách a myslí si, že podrobnosti prozradíte při schůzce. Věřte, že když to neřeknete Vy, neřekne to nikdo… Pokud nejste společnost Google nebo Amazon, pak si kandidát není vědom toho, že pro něj bude nejzajímavější spolupracovat s Vámi (ve skutečnosti tyto společnosti umí velmi pěkně prezentovat informace ohledně svých volných pozic).

Hledáte parťáka do týmu, plnohodnotného hráče, a od toho se odvíjí úspěch Vašeho podnikání (Jinak jaký smysl má hledat někoho nového?). Krásně se prezentujete potenciálnímu kandidátovi. Od vyvěšování volných míst na pracovní portály, až po konečnou komunikaci (ne, ne, není nutné realitu přikrášlovat neexistujícími věcmi, to je extrémně nebezpečná cesta).

Řekněte, v čem bude práce spočívat a jaké zajímavé výzvy na vaši osobu budou čekat. Odesláním popisu pracovního postupu vysvětlíte, které dovednosti jsou vyžadovány. Řekněte nám, co čeká vašeho kandidáta kromě 5 týdnů dovolené a fungujícího notebooku? Možná profesionální tým s přátelskou atmosférou? Existují příležitosti pro služební cesty? Existují možnosti profesního rozvoje? Díky tomu uchazeč uvidí, co ho bude motivovat a pohánět.

Ani „zaměstnavatelé roku“ nemohou sami obsadit všechny pozice, i když mají celý štáb vyškolených recruiterů, marketologů atd.. Proč by si tedy kandidát měl vybrat právě Vás? Nebuďte lakomí, dejte trochu více informací do popisu 🙂.

You may also like