Kapitola 3. Rozmazlený náborář, aneb přehnané nároky.
Kapitola 1 je zde
Kapitola 2 je zde
A tady je pokračování…
Podívejme se znovu na popisy pracovních míst. Podívejme se na to jako detektiv, jako skutečný Sherlock Holmes. 🧐
- Hmm, Watsone, to je ale divná nabídka práce. Píše se v ní, že je požadována mladá, energická osoba s pokročilými znalostmi Ms Excel, vynikajícími komunikačními schopnostmi, výbornými analytickými dovednostmi, smyslem pro detail, vysokoškolským vzděláním a 5 lety relevantní praxe. Něco je špatně…
- Holmesi, dnes jsou lidé mladší 45 let považováni za mladé. Nevidím v tom žádný rozpor. Hledají vedoucího analytického oddělení?
- Ne, Watsone. Je tam napsáno ,,asistent finančního oddělení,” zde je rozhodně něco špatně.
Přehnané požadavky oproti funkčnosti. Stává se to častěji, než si dokážete představit. Možná se ten, kdo to napsal, domnívá, že se tím automaticky eliminují zbyteční kandidáti (,,K čemu potřebujeme poražené?”) a přijdou jen ti nejsilnější. V tom je právě ta chyba. Takové inzeráty automaticky vyřazují lidi, které firma skutečně potřebuje. A nejenže toto ,,jednoduché” volné místo nemůžete obsadit (Jde jen o asistenta ve finančním oddělení!), ale vaše společnost nebo firma bude podezřívána z nečisté hry (Chtějí odborníka na rozpočet asistenta!) nebo z neznalosti (Jak profesionální je tato s firma, když nedokáže ani napsat správný popis?). Nejde o vás😉.
Začněme tedy od začátku.
- Co přesně má tato osoba dělat? Jaké kroky musí podniknout?
- Jaké dovednosti a znalosti jsou pro úspěšný výkon těchto činností nezbytné? Zdůrazňujeme, že se jedná o ,,minimum nezbytné pro úspěšné provedení této práce.”
- Jaký druh vzdělání poskytuje tyto znalosti? Jaké zkušenosti pomáhají získat tyto dovednosti?
A pak se postupně otevřou dveře Vaší firmy, pro potřebné odborníky. 🥳