Proč je tak těžké najít správného zaměstnance?

by Oles
Proč je tak těžké najít správného zaměstnance? Série 2. "Pacient je více mrtvý, než živý..." nebo jak popis závisí na zákazníkovi.

Kapitola 2. “Pacient je více mrtvý, než živý…” nebo jak popis závisí na zákazníkovi.

A teď pokračujme.

Víte, kdo jsou „pohovkoví odborníci“? Pokud jste o nich ještě neslyšeli, tak „pohovkové odborníci“ jsou ti, kteří zaplavili sociální sítě dopisy na témata, ve kterých se autor ani zdaleka nevyzná.

Hospodyňky píšou o politice, IT specialisté o financích, finančníci – o psychologii mas…Kdokoliv o čemkoliv.

  • Ale k čemu jsou „pohovkové odborníci“ pro mé podnikání a nábor? – ptáš se. Máme strukturu, oddělení, každý je zodpovědný za své směřování a nabíráme zkušené lidi.

Pojďme to společně prozkoumat 🧐

Když potřebujete najít nového zaměstnance do týmu, kdo píše pracovní inzerát?

V naší praxi jsou zákazníky:

  • Majitel společnosti nebo najatý ředitel. Člověk, který se rozhoduje, je zaměřen na efektivní a ziskové podnikání, který zná svou společnost lépe než kdokoliv jiný. Do jaké míry však tato osoba zná každý proces a dokáže jej popsat? Pokud potřebujete operátora CNC stroje, jak dobře ví jako vlastník a ředitel, co přesně má tato osoba dělat?
  • Interní HR společnosti, je jednou z nejlepších možností spolupráce.Ani tato osoba však není specializovaným odborníkem v oboru, kde je potřeba nového zaměstnance. Rozhodně to není CNC operátor, aby dokonale věděl, co má zaměstnanec na své pozici dělat. A má nástroje a kompetence při náboru? (bohužel ne vždy na dostatečné úrovni).
  • Specialista na personální účetnictví je profesionál ve svém oboru. Osoba, která ochotně najímá a zdvořile propouští, zařídí dlouho očekávanou dovolenou a v případě potřeby nemocenskou. Přesčasy také spočítá přesně. Ale jak to bolí, když dojde na recruitment… (Jen bez urážek!) Když se tohoto specialisty, který byl zatížený náborem, zeptáte na otázky o náplni a popisu práce, a požadovaných dovednostech… Na tom to skončí, specialista je ve stuporu a na shledanou!

Všichni tito specialisté jsou odborníky ve svém oboru. Když však na ně „padne“ úkol napsat popis práce, stanou se vašimi „pohovkovými  odborníky“.

Víte, koho skutečně potřebujeme? Někoho, kdo bude nového zaměstnance řídit, kdo bude u adaptace, kdo ví, jaký je to odborník, kdo ví, co by měl umět a co bude skutečně dělat. Jedná se o manažera nebo vedoucího konkrétního oddělení, kde bude uchazeč pracovat, mistra nebo jen kolegu v dílně. Pouze oni jsou schopni předat informace o pozici tak, aby se portrét potenciálního kandidáta automaticky vytvořil před očima náboráře, a ne aby byl popsán podle šablony nebo pokynů Googlu.

Zapojte proto skutečné odborníky do tvorby volných míst,, kde potřebujete další specialisty. Právě tato osoba bude mít největší pozitivní dopad na výsledek vyhledávání a ne za odpracování čtvrtletního bonusu 🙂.

You may also like